0212 855 58 98
0552 791 08 20

TS ISO 28000:2007 Tedarik Zinciri Güvenlik Sistemi Belgesi

ISO 28000 TEDARİK ZİNCİRİ GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR?


Günümüzde artan rekabet koşullarında firmalar sürekli olarak pazar paylarını artırmaya yönelik, bir yandan da maliyetlerini düşürmeyi hedefliyorler. Tedarik zinciri, işte o zaman süreci girer ve hammadde temini ile başlayıp, ürün ve hizmetin farklı ulaştırma yöntemleriyle son zamanlarda ulaştırılıyor, aralarında, birliklerin içinde ve süreçler dizisi olarak tanımlanabilir.

Firmalar son ürünlerin tedarik zincirine uygun yapının hizmetine uygun müşteri hizmetleri hizmetlerimizi mümkün kıllandı, sistemdeki fazla envanterin azaltılabilir ve işletilebilir ağa bağlı olmayan alternatiflerin kısılabileceği görülebilir ve hizmet zincirinin önem vermişlerdir. Bu tür kuruluşlar için, tedarik zinciri tarihinde risklerin doğru yönetimi ve etkin yönetimi, iş sürekliliği tarihinde büyük öneme özelliği.

ISO 28000, uluslararası bir standart olup, Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi gereklerini ve bu sistemlerde isteyen kuruluşlara bir yönetim modeli yaptırmaktadır. Kuruluşun, tedarik zinciri güvenliği ile ilgili faaliyetlerini diğer yönetim sistemleri ile entegre ederek, risklerin etkin yönetmesini hedefler. Ayrıca, AEO'ya (AB Yetkili İktisadi İşletmecisi) sahip olan Avrupa Birliği'nin ithalat ve ihracatını yapan şirketler için hayati öneme sahip olan sertifikasını alacağı için şartının karşılanmasında büyük destek olur.

ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı, yönetim sistemleri haritada modeli hazırlanmıştır. Bu nedenle risk değerlendirmesi temelli yönetim sistemlerini uygulayan bir kuruluş kurumu, bu yeni standardize alıyorken benzer yaklaşım ile çalışabilir ve tedarik zinciri ile ilgili riskleri değerlendirebilecektir.

ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi'nin Faydaları Nelerdir?

• Endüstrinin tüm sektörlerinde güvenlik risklerinin doğru bir şekilde belirlenebilmesi ve gerekli olabileceklerin alınabilmesi ve olası hasarın minimumda yapılmasını sağlamak.
• Gümrük otoritelerine güvenlik risklerini planlama ve kontrol etme yöntemini ispatlarken kolaylık yapar.
• AEO başvuruularında bir gereklilik standardı ile aynı çizgide varsa, yasal otoritelerin kurulmasıa olan güvenini arttırır.
• Ürün / hizmet üreten kuruluşların güvenini arttırır.
• Sigorta kuruluşlarının güvenini arttırır, sigorta maliyetlerini artırır.
• Sistemin belgelendirilmesi kuruluşun bütünsel imajına yerleşmiştir.
• Müşteri taleplerinin karşılanabilmesi yolu ile müşterilerin müşteri memnuniyetinde artışlarını sağlamak.

ISO 28000 Standardı'nı Kimler Kullanılabilir / Uygulanabilir mi?

ISO 28000 Tedarik Zinciri Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı, sektörde ve boyuttaki tüm özel ve kamu kuruluşlarına merkez bir standarttır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

BİZE ULAŞIN
  • Beylikdüzü OSB Mah. 3. Cad No:8 K:3 D:55 Beylikdüzü / İstanbul
  • T 0212 855 58 98
  • W 0552 791 08 20
  • E info@nvabelge.com