0212 855 58 98
+90 552 582 42 03

Tekne CE Belgesi

Gezi Tekneleri ve Kişisel Deniz Taşıtları CE Belgesi

2013/53/EU sayılı AB direktifi, gezi tekneleri ve kişisel deniz taşıtlarına CE Belgesi verilmesine ilişkin kural ve esasları açıklamaktadır. Bu yönetmelik ülkemizde 2017 yılında çıkarılan “Gezi Tekneleri ve Kişisel Deniz Taşıtları Yönetmeliği” ile kabul edilmiştir. Bu bağlamda, gezi teknesi ve kişisel deniz taşıtı veya bunlarla ilgili ekipman üreten firmalar CE Belgesi almak zorundadır. CE etiketli ürünler AB pazarında serbest bir şekilde satılabilirken kullanıcılara iç piyasa gerekliliklerinin karşılandığını da beyan etmektedir. 2013/53/EU sayılı yönetmelik, kapsama giren ürünlerin tasarımı, üretimi ve piyasaya arzı konusunda üreticilerin, yetkili distribütörlerin, onaylanmış kuruluşların ve diğer paydaşların sorumluluklarını açıklamaktadır. Yönetmelikte belirtilen gereklilikleri karşılayan üreticiler gezi tekneleri ve kişisel deniz taşıtları CE Belgesi alabilmektedir.

 

Gezi Tekneleri ve Deniz Motoru CE Belgesi

 

2013/53/AB Sayılı Yönetmelik Kapsamı

Gezi tekneleri ve kişisel deniz taşıtları CE Belgesi, uzunluğu 2,5 metre ile 24 metre arasında değişen tekneler için düzenlenmektedir. Ayrıca, bu araçlarda kullanılan çeşitli ekipman ve bileşenler de yine belgelendirme kapsamına dahildir. 2013/53/AB sayılı yönetmeliğin kapsamında şu ürünler bulunmaktadır:

Ø  Tamamı veya bir kısmı tamamlanmış tekneler ve kişisel deniz araçları

Ø  Kapsama dahil olan deniz taşıtlarında kullanılan kıçtan tahrikli benzinli motorlar

Ø  Bu motorlar ve yakıt sistemlerine dahil olan bileşenler ve yangın koruyucu donanımlar

Ø  Dümen simitleri

Ø  Tekne kaporta aksamları

Ø  Deniz taşıtlarında kullanılmak üzere tasarlanan büyük sevk motorları

Bazı deniz taşıtları yeniden kullanım için büyük çaplı tadilat işlemi gerektirebilmektedir. Bunlar da yine yönetmelik kapsamına dahildir. Şu ürünler ise 2013/53/EU sayılı yönetmeliğin kapsamında dahil edilmemiştir: kömür, odun vb gibi yakıtlarla çalışan deniz araçları, kürekli eğitim tekneleri, gondollar, denizaltılar, sörf tahtaları, hava yastıklı ve ayaklı tekneler, test amaçlı kullanılan tekneler.

2013/53/AB sayılı yönetmelik, yukarıda listelenen ürünlerin piyasaya arzı konusunda uyulması gereken çok sayıda teknik ve idari kural ve gereksinim açıklamaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır: Yüzebilirlik ve batmazlık, su alma, tekneyi terk etme, egzoz emisyonu, gürültü emisyonu, denize düşmeyi önleme, can salının yerleştirilmesi, demirleme, deniz tanıtım plakası, tekneye çıkma ekipmanları vs.

2013/53/AB sayılı Gezi Tekneleri ve Kişisel Deniz Taşıtları Yönetmeliği, CE Belgesi düzenlenmesi konusunda farklı uygunluk değerlendirme prosedürleri açıklamaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Ø  Modül A (İç üretim kontrolü)

Ø  Modül A1 (İç üretim kontrolü + denetimli ürün testleri)

Ø  Modül B (AB tip incelemesi)

Ø  Modül C (Üretimin dahili kontrolüne dayalı tipe uygunluk)

Ø  Modül D (Üretim sürecinin kalite güvencesine dayalı tipe uygunluk)

Ø  Modül E (Ürün kalite güvencesine dayalı tipe uygunluk)

Ø  Modül F (Ürün doğrulamasına dayalı tipe uygunluk)

Ø  Modül G (Birim doğrulamasına dayalı uygunluk)

Ø  Modül H (Tam kalite güvencesine dayalı uygunluk)

Belgelendirilecek parça (doğrudan deniz taşıtı veya ekipman) ve belgelendirme adımına bağlı olarak üreticilerden farklı modüllerin gereksinimlerini karşılaması beklenmektedir. Örneğin, deniz taşıtlarının tasarım ve üretim süreçlerinde Modül A, A1, B (C, D ve F ile birlikte), G ve H’den herhangi biri uygulanmalıdır. Bileşen tasarımı ve üretimi konusunda ise B (C, D ve F ile birlikte), G ve H modüllerinden birinin uygulanması gerekmektedir. Aynı şekilde egzoz emisyonu ve gürültü emisyonları konusunda da farklı modüllerin gereksinimlerinin karşılanması beklenmektedir. Üretim sonrası değerlendirme adımlarında ise Modül PCA (Üretim sonrası değerlendirmesine bağlı eşdeğer uygunluk), Modül A1, Modül C ve üretim uygunluk değerlendirmesi gibi prosedürlerin takip edilmesi gerekmektedir.

Yönetmelik kapsamında yürütülecek belgelendirme çalışmalarının büyük bir bölümüne onaylanmış kuruluşların katılımı gerekmektedir. Firmaların ayrıca kapsamlı bir teknik dosya hazırlayarak ürün, bileşen ve işletmeye dair tüm teknik ve idari bilgi ve belgeleri dosyaya dahil etmesi istenmektedir. Ürünün yönetmeliğe uygunluğu onaylanmış kuruluşlar aracılığıyla doğrulandıktan sonra CE Belgesi düzenlenmektedir.

Tüm modüller, uygunluk değerlendirme prosedürleri ve teknik dosya hazırlanması konusunda daha detaylı bilgi almak ve belgelendirme planı oluşturmak için NVA’dan destek alabilirsiniz. NVA, gezi tekneleri ve kişisel deniz taşıtları CE Belgesi alınması konusunda sizin için en doğru projelendirmeyi yapacak ve süreci başından sonuna kadar profesyonel bir şekilde planlayacaktır. 

BİZE ULAŞIN
  • Mevlana Mh. Sultan Ahmet Cd. No:19, Delta Plaza İş Merkezi, A1 Blok D:14 34515 Esenyurt/İstanbul
  • T 0212 855 58 98
  • W +90 552 582 42 03
  • E info@nvabelge.com