0212 855 58 98
0552 791 08 20

IFS Belgesi

Gıda Sektörünün Olmazsa Olmazı IFS Sertifikası, Şirketlere Artı Değer Katıyor

Gıda sektöründe üretim süreçlerinin güvenliğini ve kalitesini kayıt altına almak ve belgelemek amacıyla verilen (IFS) Uluslararası Gıda Güvenliği Sertifikası, marka imajına önemli katkılar sunann bir uygulama olarak dikkat çekiyor.


Yaşamın devamlılığı için en önemli kaynak olan gıda hayatta kalmanın bir numaralı koşuludur. Gıdanın güvenliğini sağlamak, en mükemmel şekilde muhafaza edebilmek ve yeterince üretebilmek günümüzde pekte mümkün olamıyor. Gıdanın insan varoluşu için önemi büyük olmasına rağmen, küresel ısınma, aşırı nüfus artışı, plansız ve hızlı kentleşme ve tahrip edilen tarım alanları gibi pek çok sorun gıda güvenliğini sıkıntıya sokuyor. Mevcut durumun devam etmesi halinde tehditin artarak ciddi sorunlar doğurması uzmanlarca öngörülüyor.

IFS Uluslararası Gıda Güvenliği Standardı, (GFSI) Global Gıda Güvenliği Girişiminin organizasyonuyla kurulmuş bir yapı. Uluslararası gıda ticareti alanında önemli bir yere sahip olan GFSI, perakede firmaları, üreticiler ve belgelendirme kuruluşlarının bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Başlıca amaçları arasında gıda güvenliği standartlarını ve uygulamalarını tek bir merkezde toplamak, uluslararası geçerlilik ve küresel anlamda gıda güvenlik standardı oluşturmak ve işletmelerin piyasalara daha güvenilir gıdalar üretmelerini sağlamaktır. GFSI, 2000 yılında gıda güvenliği sistemini tamamen iyileştirmiş ve "Uluslararası Gıda Güvenliği Standardını" yayınlamıştır.

Kazanan Kalite Olacak!

Dünya nüfusunun haftada 1 milyon arttığını belirten uzmanlar, yaşanan bu artışının gıda sektörünü devamlılık, güven ve kalite açısından olumsuz etkilendiğini; artık kazanan tarafın kalite, güven ve standardı yakalamış firmaların olacağını ifade ederek, IFS sertifikasının önemine dikkat çekiyorlar.

IFS Sertifikasını Alabilmek İçin Neler Yapılmalı?

Öncelikle standardın alınmasına karar vermek gerekiyor. Sonrasında güncel versiyonun siparişini vermelisiniz. Bunlar gerçekleşirken mevcut durum analizini de yaparak, sertifika verecek firmayı belirlemekte fayda var. İnceleme tarihi, analiz zamanı, uygulama sahasının kapsam ve alanın belirlenmesi ve son durumu almak için ön incemeleri tamamlanız gerekiyor. Analizin belirlenen tarihte profesyonel ve yetkin bir denetçi tarafından alakalı mamul sınıfında gerçekleşmesi isteniyor.

IFS'nin Faydaları

IFS'nin faydalarını üretim ve pazarlama depertmanı olarak 2 bölümde incelemek mümkün.


Üretim Departmanı Faydaları:

 - Yönetim ve idari bölümler, belirlenmiş olan standartlar ve uygulanacak prosedürler arasında gleişmiş yüksek anlaşılabilirlik sağlar.

 - Gıda yasalarına olan uygunluğunu takip etme ve anlama imkanı sunar.

 - Mevcut kaynakların etkin kullanımını sağlar.

 - Bağımsız 3'ncü tarafların denetimlerine olanak sunar.

 - Çoklu denetim dönemlerini birleştirerek, toplamda harcanan denetim zamanını kısaltma imkanı sunar.

 - Risk bazlı yaklaşıma açık olduğundan, bireysel uygulamalarda yüksek esneklik sağlar.

Pazarlama Depertmanı Faydaları:

 - Standartların uygulanmasıyla kaliteli, güvenilir ürünler üretileceği için iş itibarında yükselme olur.

 - Üçüncü taraf denetim gerektiren müşteriler ile ticaret yapma imkanı sağlar.

 - IFS logosunun firmalar tarafından kullanımını, firmaların yüksek standartlara uyumluluğunu göstererek güven ortamı oluşturur.

IFS Standartları 5 Ana Bölümden Oluşmaktadır

GFSI  tarafından belirlenen IFS standartları;

 - IFS Food Gıda Standardı

 - IFS Cash & Carry Gıda Toptancısı Standardı

 - IFS HPC Kozmetik Ev ve Kişisel Bakım Ürünleri Standardı

 - IFS Lojistik Taşımacılık Standardı

 - IFS (Broker) Aracı Kuum Komisyoncu Standardı

Türkiye'de Gıda Güvencesi

Gıda güvencesi, ulusal düzeyde tarım, gıda politikalarından, ekonomik büyüme ve gelişmeler adına uygulanan yöntemleri doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle gıda güvencesinin  önemi ülkelere göre farklılıklar göstermektedir. GFSI verilerine göre Türkiye, gıda güvencesi alanında 39'ncu sırada yer almaktadır. İndekse göre Türkiye 100 puan üzerinde 99,3 puan alarak 57,9 olan dünya ortalamasına göre yüksek bir performans göstermiştir. Türkiye'nin gıda güvenliği konusundaki puanını olumsuz etkileyen konular; gıda israfı, politik istikrarsızlıklar, yolsuzluk ve tarımsal ithalata gümrük tarifeleri olarak gösterilmiştir. Tarımsal alanda kulllanılan gübre, mazot ve ilaçlama oranlarının yüksek olması, su kaynaklarının bilinçsizce kullanılması, tarım alanlarının tahrip edilmesi, sürdürülebilir tarımı ve haliyle gıda güvencesinin sağlanmasını engellediği tespit edilmiştir. Türkiye de diğer ülkeler gibi gıda güvencesiyle alakalı global sorunlardan dolayı zarar görmektedir. Uzmanlar tarım politikaları açısından sorunların çözümlenebilmesi adına gerçekçi ve sağlam bir veri tabanına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyorlar. Türkiye'de çiftlik muhasebe veri ağı sisteminin yerleşmemiş olması ve kayıt dışı gibi nedenlerden dolayı istenilen düzeyde analizler bölgesel ve makro olarak yapılmamaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

BİZE ULAŞIN
  • Beylikdüzü OSB Mah. 3. Cad No:8 K:3 D:55 Beylikdüzü / İstanbul
  • T 0212 855 58 98
  • W 0552 791 08 20
  • E info@nvabelge.com