0212 855 58 98
+90 552 582 42 03

Gürültü Yönetmeliği ve Gürültü Emisyonu CE Belgesi

2000/14/EC sayılı yönetmelik dış mekanda kullanılan çeşitli ekipmanların çevreye yaydığı gürültü emisyonlarıyla ilgili birtakım gereklilikler getirmektedir. Bu yönetmelik daha sonra 2005/88/EC sayılı yönetmelik ile güncellenmiş fakat bir önceki yönetmelikte yer alan gereksinimlerin birçoğu yeni yönetmelikte aynen korunmuştur. Ülkemizde 2006 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığo tarafındna yayınlanan “Açık Alanda Kullanılan Teçhizat Tarafından Oluşturulan Çevredeki Gürültü Emisyonu İle İlgili Yönetmelik (2000/14/AT)”, 2000/14/EC ve  2005/88/EC sayılı direktiflerle uyumlu olacak şekilde hazırlanmıştır.

Bu yönetmelikle birlikte açık alanlarda kullanım için tasarlanan ve üretilen teçhizatların gürültü seviyelerinin insan sağlığı için bir problem oluşturmaması amaçlanmaktadır. 2000/14/EC sayılı yönetmelik dış mekanda kullanılan birçok farklı cihazın gürültü emisyonlarıyla ilgili birtakım standartlar getirmektedir. Ayrıca, emisyon değerlerinin doğrulanması ve cihazlara CE işaretinin konulmasıyla ilgili uygunluk değerlendirme prosedürlerini açıklamaktadır. Bunun yanı sıra gürültü emisyonu CE Belgesi’yle ilgili üreticiler, onaylanmış kuruluşlar ve diğer ilgili taraflarn görev ve sorumluluklarını belirtmektedir.

 

2000/14/EC Gürültü Yönetmeliğinin Kapsamı

2000/14/EC sayılı yönetmeliğin kapsamına giren cihazlardan bazıları şunlardır:

Ø  Beton kırma ve delmede kullanılan el makinaları

Ø  Çim biçme ve düzeltme makineleri

Ø  Damperli kamyonlar

Ø  Dozerler

Ø  Greyderler

Ø  Güç ve kaynak jeneratörleri

Ø  Hidrolik ve halatla çalışan kazıcılar

Ø  İçten yanmalı motorlarla çalışan (karşı ağırlıklı) hidrolik kaldırma kamyonları

Ø  Kompresörler

Ø  Motorlu çapalama makineleri

Ø  Sıkıştırma makineleri

Ø  Vinçler

Ø  Yük asansörleri

Yönetmeliğin kapsamı oldukça geniş olup içerisinde toplamda 50’nin üzerinde makineyle ilgili gürültü emisyon standartları bulunmaktadır. Bu makinelerin üreticileri, ürünlerinin gürültü emisyonlarının 2000/14/EC sayılı yönetmelikte belirtilen kural ve esaslara göre ölçüldüğünü ve sonuçların belirtilen referans değerler arasında olduğunu beyan etmek zorundadır. Bu çalışmaları 2000/14/EC veya bu yönetmeliğin güncel hali olan 2005/88/EC sayılı yönetmeliğe uygun şekilde tamamlayan firmalar gürültü emisyonu CE Belgesi alabilmektedir.

2000/14/EC sayılı yönetmelik başta 2006/42/EC sayılı Makine Yönetmeliği olmak üzere farklı mevzuatlarla da ilişkilidir. Bu nedenle, gürültü emisyonu CE Belgesi bu makineleri üreten firmaların alması gereken belgelerden sadece biridir. Üreticilerin makineleri Avrupa pazarına hızlı ve kolay bir şekilde sunmak ve iç piyasa gerekliliklerini karşılamak için tüm CE belgelerini alması gerekmektedir. Ürünleri piyasaya sunduktan sonra herhangi bir yasal veya teknik sorunla karşılaşmamak için CE belgelendirme sürecinde firmaların mutlaka danışmanlık hizmeti alması tavsiye edilmektedir.

 

Gürültü Emisyonu CE Belgesi Nasıl Alınır?

2000/14/EC sayılı Gürültü Yönetmeliği, üreticiler için birkaç farklı uygunluk değerlendirme prosedürü sunmaktadır. CE belgelendirme işlemi yapılacak makinenin türü, teknik gereksinimleri, piyasa koşulları, denetim / gözetim şartları vb gibi faktörlere bağlı olarak doğru bir prosedürün takip edilmesi gerekmektedir. 2000/14/EC ve 2005/88/EC sayılı yönetmeliklerde üreticilere sunulan uygunluk değerlendirme prosedürleri şu şekildedir:

Ø  İç üretim kontrolü

Ø  Teknik dokümanların değerlendirilmesi ve belirli aralıklarla yapılan kontroller ile dahili üretim kontrolü

Ø  Birim doğrulaması

Ø  Toplam kalite güvencesi

Gürültü emisyonu CE Belgesi’nin düzenlenmesi ile ilgili bazı EN ve ISO standartları bulunmaktadır. Yönetmelik, üreticileri tasarım, üretim, test, analiz, doğrulama vb gibi adımlarda bu standartlara yönlendirmektedir. Bunlardan en önemlisi TS EN ISO 3744 standardıdır (Akustik - Gürültü kaynaklarının ses gücü seviyelerinin ve ses basınç seviyelerinin ses basıncı kullanılarak belirlenmesi - Yansıtıcı bir düzlem üzerindeki temel olarak serbest bir alanda uygulanan mühendislik yöntemleri). Bu bağlamda gürültü seviyesi ölçümü ve doğrulaması yapacak firmaların bu standardı referans alması gerekmektedir.

Belgelendirme sürecinde yapılan tüm çalışmaların sonuçları ve belgelendirme için gerekli diğer dokümanlar teknik dosya içerisine konulmalıdır. Cihaza ait teknik bilgiler ve belgeler, firmaya ait bilgiler, ürünlerin kullanım kılavuzu, referans alınan tüm standartların ve yönetmeliklerin listesi, yapılan test, analiz ve ölçümlerin sonuçları vs teknik dosyada yer almalıdır. Gürültü emisyonu CE Belgesi ile ilgili tüm gereklilikler 2000/14/EC sayılı yönetmeliğe uygun olduğu takdirde onaylanmış kuruluşlardan CE Belgesi alınabilmektedir.

BİZE ULAŞIN
  • Mevlana Mh. Sultan Ahmet Cd. No:19, Delta Plaza İş Merkezi, A1 Blok D:14 34515 Esenyurt/İstanbul
  • T 0212 855 58 98
  • W +90 552 582 42 03
  • E info@nvabelge.com