0212 855 58 98
0552 791 08 20

Global Organik Tekstil Sertifikası ( GOTS )

Global Organik Tekstil Sertifikası veya standartları, tekstil endüstrisinde dünyaca kabul görmüş, üretimde doğal elyafın kullanılmasını temel alan bir standarttır. Sosyal kriterleri baz alarak, tedarik zincirinde bütüncül bir yaklaşımla, çevre duyarlılığı yüksek organik materyal kullanımını ilke edinmiştir. Tüketici sağlığı ve çevrenin korunması amacıyla, sosyal sorumluluk bilinci ve gerekliliklerinin geniş ölçekte yerleşmesi için farklı güncelleme, araştırma ve geliştirmeler devam etmektedir. GOTS tarafından sunulan kalite güvencesi, bağımsız sertifikasyon ile sağlanır.
 
( GOTS ) Global Organik Tekstil Sertifikası çerçevesinde belirlenen ana kriter p doğal elyaf kullanımıdır. Yani, GOTS ile uyumluluk sağlayabilmek için üreticinin, tekstil ürünleri üretiminde en az p “organik” elyaf kullanması şartı aranır. Ayrıca GOTS kapsamında, tekstil ürünlerinin ihtiva ettiği kimyasallarla ilgili düzenlemeler yer alır. Başta renklendiriciler (boyalar) olmak üzere yardımcı kimyasal kullanımlarında, GOTS’a özgü kriterlere göre hareket edilmelidir. Global Organik Tekstil Sertifikası standartlarına göre bu tür katkı maddeleri çevre koruma ve toksikoloji gereksinimlerle örtüşmelidir. Ekolojik faktörler aynı zamanda diğer ek madde kullanımları için de belli sınırlar çizmiştir. GOTS kriterleri kapsamında yaş terbiye işlemi yürütülen birimlerde atık su arıtmayla ilgili birtakım düzenlemelerde yer alır. Bu noktada, yaş terbiye işlerinde sorumlu tüm birimler için minimum sosyal kriterlere ulaşılması gerekir.

Global Organik Tekstil Sertifikası Üye Kuruluşlar


GOTS sertifikasyon süreçlerine farklı noktalarda katılım gösteren uluslararası dört ana kuruluş;

 - Soil Association (SA), İngiltere

 - Internationaler Verband der Naturtextilwirtschaft (IVN), Almanya

 - Organic Trade Association (OTA), ABD

 - Japan Organic Cotton Association (JOCA), Japonya


Ayrıca Dünya’nın farklı bölgelerinde uzman kuruluşlar, organik tarım ve tekstil konusundaki tecrübeleriyle, çevresel ve sosyal sorumluluk kriterleri kapsamında, GOTS sertifikasyon süreçlerine katkı yapıyor.


GOTS – Global Organik Tekstil Sertifikası 2006 yılında, ilk ortaya çıktığı andan itibaren uygulanabilir ve yapıcı bir standardizasyon sistemine sahip olduğunu gösterdi. Dünya çapında hatırı sayılır tüm büyük pazarlarda, artan organik tekstil üretimi ve talebi sayesinde geçerlilik kazanan bir standartlar sertifikası haline geldi.

Üreticilerin tek bir sertifikasyona bağlı kalarak, organik elyaf kullanımı ve organik tekstil üretimi konusunda birlik olmalarını sağladı. Bu sayade Global Organik Tekstil Sertifikası logosu, sadece “organik tekstil ürünleri” satan mağazalarda değil büyük perakende ve marka mağazalarının hepsinde sıkça görülebiliyor. Kalite güvencesi ve tüketici marka tanınırlığı anlamında, sektörün tüm paydaşları tarafından kabul gören GOTS, bu konuda başarılı ilerlemesini sürdürüyor.

 

Organik Tekstil Nedir?

Organik tekstil, organik tarım yöntemleri ile (pamuk gibi) zararlı kimyasal kullanılmadan yetiştirilen hammaddelerden üretilen tekstil ürünlerini kapsar.

Bu noktada, çevre dostu veya organik tekstil ürünleri, tarlada yetişen hammadelerden, ipliklerin işlenmesine kadar olan üretim sürecinde organik yöntemler kullanılarak piyasaya sürülür. Tekstil ürünlerinin organik tarım ve üretim gereksinimlerini sağlayıp sağlamadığını belirleyen, en saygın kuruluş Global Organik Tekstil Sertifikası Uluslararası Çalışma Grubudur.

Organik tekstil ürünleri alerjenik, kanserojen veya toksik kimyasallar içermez, bu nedenle vahşi doğa, canlının devamlılığı, çevre ve insan sağlığını tehdit etmezler.

Global Organik Tekstil Sertifikası (GOTS) Uluslararası Çalışma Grubu Tarafından Belirlenen Şartlar

Global Organik Tekstil Sertifikası standartlarına ulaşmak için üretici ve yetiştiricilerin aşağıda örnekleri verilen şartlara uyum sağlamaları gerekir. Sertifikasyon sürecinde çok daha kapsamlı açıklamalarla aktarılan şartlar özetle şu şekilde listelenebilir;

 - Formaldehit, ağır metaller, bromlu alev geciktiriciler gibi geleneksel tekstil süreçlerinde yaygın olarak kullanılan maddeler, organik tekstilde kullanılamaz.

 - Tarladan fabrikaya kadar organik elyaf ile konvansiyonel elyaf birleşemez.

 - Üretimde kullanılan boyalar GOTS standartlarıyla belirlenen şekilde üretilmiş, doğal boyalar olmalı.

 - Kot taşlama gibi işçi sağlığını tehdit eden yöntemler kullanılamaz.

 - Üreticiler, üretim tesislerinin GOTS şartlarına uygun çevre dostu performans göstermesini sağlayacak prosedürlere sahip olmalıdır.

 - Organik tekstil ürünleri, yasaklı maddeler bulaşmayacak şekilde, geleneksel tekstil ürünleriyle karışmadan saklanmalı ve taşınmalıdır.

 - Ambalaj materyallerinde PVC gibi klorlu plastikler kullanılamaz.

 - Global Organik Tekstil Sertifikası sahibi ürünlerin paketlenmesinde kullanılan malzemeler geriş dönüşüp prensiplerine uygun maddelerden elde edilmelidir.

 - Nakliye araçları ve güzergahları belirlenmelidir.

 - Organik tekstil ürünlerinin yıkama ve renk atması ile ilgili belirli standartlara sahip olmaları şarttır.

Yukarıda ana başlıklar şeklinde özetlenen standartlar, GOTS gereksinimlerinin bir fragmanı niteliğindedir.

Global Organik Tekstil Sertifikası Faaliyetlerine Destek Veren Global Örgütler

Greenpeace

2012 yılında alınan örgüt içi kararlarla, Greenpeace üyesi aktivistlerin GOTS logolu veya eşdeğeri kıyafetler giymelerine karar verilmiştir. Greenpeace, aktivistlerin kıyafet kullanımında doğaya minimum hasarın verilmesi amacına yönelik hareket etmektedir. Bu karar, Greenpeace çevre örgütünün kurucu ilkelerine dayanmaktadır.

United States Department of Agriculture (ABD TARIM DAİRESİ) (USDA)

Mayıs 2011 kararlarıyla USDA, üzerinde GOTS logosu taşıyan tekstil ürünlerinin “organik tekstil ürünü” olarak ABD sınırları içerisinde satılabileceğine dair bir karar yayınladı. Böylece GOTS, ABD’de NOP adı verilen farklı bir organik tekstil sertifikasının ardından, kabul gören ikinci organik tekstil standart sistemi oldu. 

International Federation of Organic Agriculture Movements (Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu) (IFOAM)

Kurum, GOTS kurallarının organik tekstil kullanımı için uygun olduğunu onaylıyor. Ayrıca çeşitli ülke devletlerine sunulan tavsiye raporların GOTS standartlarına yapılan atıflarla, organik tekstil ürünleri ile ilgili tavsiyelerde bulunuyor.

 

Bu dev kurumlara ek olarak;

 

 - Natural Resources Defense Council

 - United Nation’s (UN) International Trade Centre (ITC) Standards Map

 - German Council for Sustainable Development: Sustainable Shopping Basket

 - The Consumers Initiative (Die Verbraucher Initiative e.V)

 - Swiss Olympic

Gibi ünlü sivil toplum ve devlet kurumları da GOTS logolu ürünlerin, organik tekstildeki geçerliliğini tanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar

BİZE ULAŞIN
  • Beylikdüzü OSB Mah. 3. Cad No:8 K:3 D:55 Beylikdüzü / İstanbul
  • T 0212 855 58 98
  • W 0552 791 08 20
  • E info@nvabelge.com