0212 855 58 98
0552 791 08 20

ISO 45001 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi


Uluslararası Standart Örgütü olan ISO dünyanın en önemli ve bağımsız çalışan standart kurumudur. Çeşitli sektörlerden her türlü işletme ISO tarafından belirlenmiş olan standartlar çerçevesinde sistemlerini yönetmektedir. ISO tarafından belirlenmiş olan en önemli sistemlerden ve standartlardan biri ISO 45001 olarak karşımıza çıkar. ISO 45001 standardı OHSAS 18001 standardının yerine getirilen yeni standartları belirler. ISO 45001 iş sağlığı ve güvenliği konusunda belirlenmiş olan standartlardır. İş sağlığı ve güvenliğinin yönetim sistemleri için olması gereken gereksinimlerini belirlemektedir. Güvenli ve insan sağlığına uygun iş yerleri için gereken şartlar ISO 45001 standardında belirlenmiştir. İş esnasında olabilecek işle ilgili yaralanmaları ve hastalıkları önlemek, proaktif şekilde iyileştirmek ve sağlıklı çalışılan iş yerlerini sağlamak için kullanılan standarttır.


ISO 45001 Kapsamı

Bir firma işçilerin ve iş faaliyetlerini etkileyecek olan iş sağlığı ve güvenlik durumlarından sorumludur. Bu sorumluluklar kapsamında fiziksel ve zihinsel olarak sağlıkları korumak ve iyileştirmek İSO standartları kapsamında amaçlanmıştır. İş sağlığı ve güvenliği sisteminin amacı da iş sağlığı ve güvenliği risklerini ve fırsatlarını en iyi şekilde yönetmektir. İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi amacı ve amaçlanan sonuç kapsamında işle ilgili olan yaralanmaları ve işçi sağlığının bozulmasını önlemek ve güvenlik sistemlerini sağlayarak sağlıklı bir iş yeri meydana getirmektir. Bu risk önleyici ve iş sağlığı önlemleri kuruluşlar tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği sistemi aracılığıyla uygulanır ve standartlar uygulandığında iş sağlığı performanslarında iyileşmeler olacaktır. ISO 45001 belgesine uygun şekilde bir iş sağlığı ve güvenliği sistemi uygulandığında iş sağlığı sistemleri performansları iyileşmiş ve daha etkili hareket ediyor olacaktır. İş Sağlığı ve Güvenliği sistemi kuruluşların yasal gerekliliklerini yerine getirmesi için önemli bir role sahiptir.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Sisteminin Amaçları

İş sağlığı ve güvenliği sistemleri uygulanmadığı takdirde sağlıksız ve güvenlik önlemeleri alınmayan çalışma alanlarında kazaların olma riski oldukça yüksektir. İş sağlığı ve güvenliği kapsamında çalışanların, kazların ve risk oluşturan hastalıkların önüne geçebilmek için uygulaması gereken bazı temel gereklilikler bulunur. Bu gereklilikler:

- Çalışma ortamlarının denetimini sağlamak,

- Çalışma ortamlarının iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde risk değerlendirme çalışmalarını yapmak,

- Çalışma faaliyetleri esnasında kullanılan makina ve ekipmanların iş sağlığı ve güvenliği sistemleri açısından gerekliliklerini kontrol etmek,

- Acil durumlar için planların ve uygulama çalışmalarını hazırlamak,

- Yangın risklerini önleme çalışmalarını kontrol etmek,

- İş sağlığı ve güvenliği konusunda yürürlüğe giren ve yürürlükte olan yasal düzenlemelerin takibini yapmak,

- İşletmelerin risk analizlerini yapmak ve bu kapsamda olası riskleri önlemek amacıyla gerekli önlemleri almak ,

şeklinde sıralanmaktadır. Bir uygunsuzluk durumunda ya da meydana gelmiş olan bir olayın nedenlerini de ortadan kaldırmak amacıyla ISO 45001 tarafından belirlenmiş olan düzenleyici önlemler bulunmaktadır. Bu uygunsuzluklar gerekliliklerin yerine getirtilmemesi sonucu meydan gelebilmektedir. Bu sebeple iş sağlığı ve güvenliği gerekliliklerine dikkat edilmelidir.


ISO 45001 Belgesi

ISO standartları kapsamında uygulanan iş sağlığı ve güvenliği amacıyla verilen ISO 45001 belgesi iş esnasında yaşanacak olan riskleri en aza indirmek için çalışmalar sunmaktadır. Standart kapsamında işletmenin büyük ya da küçük ölçekli mi olduğuna bakılmadan her sektörde çalışmalar yürütmekte olan işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği kapsamında uygulayacağı standarttır. Bu anlamda ISO 45001 kapsamında iş sağlığı ve güvenliği sistemlerini işletmelerinde uygulayan kuruluşlar bir belgelendirme kuruluşuna başvuruda bulunarak ISO 45001 belgesi almayı talep etmelidir. Bu belgelendirme işlemi sayesinde işletmelerin yürürlük kapsamında ilgili yasal yükümlülükleri yerine getirdiği ve standartlar kapsamında faaliyetlerini gerçekleştirdiğini gösterecektir. İşletmeler standartta belirtilen iş sağlığı ve güvenliği sistemlerini kurmuş ve ISO 45001 belgesini almış olmasıyla birlikte daha sağlıklı ve verimli bir çalışma ortamı için ISO 9001 Kalite Yönetim sistemi ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi şeklinde ki sistemlerin belgelerini de alabilir.

ISO 45001 belgesi alabilmek için belgelendirme kuruluşlarının iki aşamalı denetim çalışmalarından sonra iş sağlığı ve güvenliği şartlarını sağlayan işletmelere belgeyi verir. Belgelendirme için yapılan çalışmaların ilk aşamasında sistemin uygulamış olduğu esnada hazırlanmış olan dokümantasyon çalışmaları yer alır. Bu dokümantasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra denetçi olan kuruluş işletmenin çalışma ve ofis ortamlarında iş esnasında denetim çalışmalarını yapar. Bu çalışmalar sonunda bir denetim raporu düzenlenir. Belgelendirme kuruluşu bir işletme için kararı verirken bu denetim raporlarını dikkate alır. 

BİZE ULAŞIN
  • Beylikdüzü OSB Mah. 3. Cad No:8 K:3 D:55 Beylikdüzü / İstanbul
  • T 0212 855 58 98
  • W 0552 791 08 20
  • E info@nvabelge.com